Tabivere Vallast

6.10.17

 

Rahvaarv (01.10.2017): 2231
Alevike arv: 1
Külade arv: 24
Vallavanem: Tarmo Raudsepp
Volikogu esimees: Sirje Simmo

 

Tabivere vald asub Jõgevamaa lõunapoolsel äärel ainulaadsel Vooremaa maastikul.  Valla staatus saadi 12. detsembril 1991. Vallas on olemas kõik vajalikud sotsiaalse infrastruktuuri elemendid - kaks kooli, huvikool, hooldekodu, lasteaed, perearstikabinetid, apteek, päästeteenistus, rahvamajad, raamatukogud, kauplused. Lähemateks suuremateks keskusteks on Tartu linn (20 km) ja Jõgeva linn (29 km). Tallinnast jääb vald vaid 180 km kaugusele.

      

 

Territooriumil on 4 kaunist voortevahelist piklikku järve.

  • Saadjärv -  üks ilusamaid, tuntumaid ja teaduslikult huvitavamaid järvi meie vabariigis koos heade suplus- ja telkimiskohtadega. Järve lõunapoolsel kaldal ning järve põhjas leidub palju rändrahne, mida rahvasuu seostab Kalevipoja muistendiga.
  • Raigastvere järv - pika ja kõrgete kallastega järv, mille lähedal asub vaatetorn, kus avaneb hea vaade Vooremaa järvedele.
  • Kaiavere järv - tugeva kohapopulatsiooniga kalajärv, mille lähedal asub huvitav mõisapark ja Kaiavere veski-muuseum. 1. juunil 2010 avati järve ääres kunagises vutifarmis Vudila mängumaa, mis pakub tegevusi kogu perele.
  • Elistvere järv – rikas nii veetaimede kui ka kalade poolest. Järve äärses vanas Elistvere mõisapargis asub 1997. aastal loodud Elistvere Loomapark, kus eksponeeritakse Eestis olnuid ja olevaid metsloomi ja linde võimalikult looduslähedastes tingimustes.

 

Valla halduskeskuseks on Tabivere alevik, esmakordselt ajaloos mainitud 1585. aastal kui Tarbafer. Aleviku pargis asub Vallamuuseum, mille ees uhke aurumasin. Pilku püüab ka maakividest tuulik.

Suuruselt järgmine keskus on Maarja – Magdaleena, kus on haridust antud juba üle kolmesaja aasta. Külas asub valla üks kahest pseudogootika stiilis kirikust - 1887. aastal ehitatud  Maarja-Magdaleena kirik. Teine kirik on 1889. aastal valminud Äksi Andrease kirik.

Tabivere vald on hea näide sellest, et ka maal on kohta arenevale ettevõtlusele. Ettevõtetest on edukamad OÜ Same – põllutöömasinate tootmine,  AS Baltic Connexions - mööblikomponentide ja aiamajade tootmine, AS Mayeri Industries - pesu- ja puhastusvahendeid tootev ettevõte, Lingalaid OÜ – klaasplastist toodete valmistamine. Heal järjel on põllumajandustegevus. Aktiivsemad ettevõtted nimetatud valdkonnas on AS Perevara, OÜ Temonen, AS Tartu Tehnika. Vallas tegutseb OÜ Äksi Puhkemaja, kus peale majutamise ja toitlustamise tegeletakse ka ehitusettevõtmistega. Eelpool nimetatud ettevõtted on ka vallas suuremad tööandjad.

Suuremateks turismiobjektideks on 1997. a rajatud Elistvere Loomapark ja 2010. aastal avatud kogupere mängumaa Vudila. Elistvere loomapark asub omaaegse Elistvere mõisa südames ja seda ümbritsevas parkmetsas tutvustades peamiselt Eesti metsades elavaid loomi võimalikult looduslikus keskkonnas. Mängumaal Vudila ootab külastajaid suvisel perioodil erinevad väliatraktsioonid ning talvisel perioodil on võimalus külastada vahvat Jõulumaad.

Aktiivse puhkuse teenustest on esindatud purjetamisvõimalused Saadjärve Jahtklubis, tennisemänguvõimalus OÜ Äksi Puhkemajas, matkad külaradadel ja puhkamisvõimalused Otslava küla Päikesepargis, Maarja-Magdaleena Puhkealal ja Kurepesa talus Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsilt. Tabivere rahvamaja vabaajakeskuses on olemas saunad, solaarium, bowling ja piljard, pakutakse majutusteenust ning konverentsi- ja kultuuriteenuseid. Täiendavalt pakuvad toitlustus- ja majutusteenust Jõgeva-Tartu mnt ääres asuv Äksi Puhkemaja OÜ ja Kõnnujõe talu OÜ Kõnnujõe külas Laeva jõe kaldal.

Vald on kõik oma kuulsad inimesed ja paigad jäädvustanud mälestusmärkidega:
Äksi Kirikuaias on Vabadussõja mälestusmärk, samuti on mälestuskivi Äksis töötanud ja elanud kirjamehele Otto Wilhelm Masingule. Äksi kalmistul asub mälestuskivi 14-kordsele maailmameistrile laskmises - Elmar Kivistikule. Tabivere pargis asub kolonel Karl Partsi mälestussammas. Maarja kalmistul on vabadussõjas langenute mälestusmärk ning kiriku pastoraadihoone ees asub mälestuskivi kommunismiohvritele. Kassema külas asub keeleteadlase Julius Mägiste mälestuskivi. Oma kiviga on tähistatud Jõgeva maantee äärde jääv eesti esimene trekirada- Saadjärve rattaaed.

 

File:Jõgevamaa kaart Tabivere vald_163.png

Pildi autor: Terje Kõre

Jõgevamaa Koostöökoda - Tabivere vald